Festival udržitelnosti 1. – 30. 10. 2022

Prvním říjnem vypukne v Metropoli Zličín Festival udržitelnosti, který bude probíhat po celý měsíc. Navíc každou sobotu vždy od 14:00 do 17:00 budou probíhat zajímavé workshopy a akce, jejichž cílem je návštěvníky informovat a inspirovat k větší šetrnosti k životnímu prostředí.

 

První sobota 1. 10. se ponese v duchu cirkulární módy a udržitelnosti. Představí se nezisková organizace Potex, která se zabývá sběrem, redistribucí a následným zpracováním použitého a dále použitelného textilu. Zúčastněte se tvůrčího workshopu, kde se dozvíte jak upcyklovat stará trička do stylových náramků či opasků. Na informačních tabulích zjistíte zajímavé informace o životním cyklu textilu, zorientujete se v textilních certifikátech udržitelnosti, dozvíte se, jak lépe pečovat o textil nebo jak sestavit classy šatník. V neposlední řadě se také seznámíte s nabídkou udržitelného textilu v Metropoli Zličín.

 

Sobota 8. 10. bude v režii neziskové organizace Zerowasters. Ta se zaměřuje na redukci odpadu v našich každodenních životech. Na tvůrčím workshopu s názvem Zkoušíme žít bez odpadu se naučíte vyrábět z obyčejných sklenic vkusné dózy, vázičky a svícny. Na místě budou k přečtení připraveny i informace o tom, jak chytře, šetrně a udržitelně šetřit vlastní zdroje i přírodu. Dozvíte se také, jak nahradit jednorázové materiály těmi recyklovatelnými.

 

Budoucnost na talíři se bude řešit v sobotu 15. 10., kdy do Metropole Zličín zavítá organizace ProVeg, která se zabývá zvyšováním povědomí o výrobě potravin a nahrazování konvenčních živočišných produktů rostlinnými a kultivovanými alternativami. Na jejich workshopu se naučíte vyrobit nápadité květináče z materiálů z promo skladu a charitativních obchodů a také sázecí mističky ze starého papíru. Dozvíte se také, jak připravit chutné a zdravé recepty z lokálních a rostlinných ingrediencí a chybět nebudou ani tipy k pěstování domácímu pěstování bylinek.

 

V sobotu 22. 10. bude program věnován kompostování ve městě, k tématu promluví lidé z organizace Kokoza. Ti zájemcům představí a naučí vyrábět „seed bombu“. Tento na první dobrou poněkud agresivní dojem v sobě skrývá mírumilovnou myšlenku japonského filozofa a ekofarmáře Masanobu Fukuoka spočívající v oživení měst zelení pomocí tzv. guerilla gardeningu.

 

Poslední říjnová sobota 29. 10. bude opět věnována udržitelné a cirkulární módě s organizací Potex. Tvůrčí workshop se tentokrát zaměří na to, jak denim a starou džínovinu upcyklovat do stylových náušnic nebo dekorační předmětů. Na doprovodných informačních tabulích pak opět naleznete zajímavé informace o životním cyklu textilu a jak o něj pečovat, zorientujete se v textilních certifikátech udržitelnosti, dozvíte se jak sestavit classy šatník a také se budete moct seznámit s nabídkou Metropole Zličín.

 

Workshopy a bohatý program budou v Metropoli Zličín probíhat každou říjnovou sobotu od 14:00 do 17:00 a budou pro členy věrnostního programu zcela zdarma. Do věrnostního programu se lze zaregistrovat na webových stránkách Metropole Zličín. Instalace s informacemi od neziskových organizací budou k vidění vždy po celý týden, a to od 9:00 do 21:00.

Více informací ZDE.